poniedziałek, 8 października 2012

Czy kot jest chory?

Jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem kota, możesz nie wiedzieć co jest jego naturalnym stanem, a co odbiega od normy. Stąd moje wskazówki. Jednak nawet zaprawionym w boju właścicielom może umknąć moment rozpoczęcia choroby.
Jak więc rozpoznać, że ze zwierzakiem jest coś nie tak? Na co zwrócić uwagę? Czemu się przyjrzeć?
O tym w poniższym artykule:
 
Szybkie rozpoznanie choroby znacznie przyspiesza moment wyzdrowienia. Istnieje bardzo wiele kocich chorób, z których część jest niestety nieuleczalna. Jednak dużą część można wyleczyć przy pomocy leków oraz odpowiedniej diety i pielęgnacji. Opiszę w skrócie objawy choroby u kota:
1. Temperatura
Kotu mierzymy temperaturę w odbycie za pomocą termometru weterynaryjnego (smarujemy końcówkę termometru wazeliną!). Prawidłowa temperatura ciała kota to pomiędzy 38 a 39,3 stopni Celsjusza.
Dobrze jest zmierzyć temperaturę zdrowemu kotu wcześniej, by wiedzieć jaką ma zazwyczaj i by mieć jakiś punkt odniesienia.
2. Dziąsła 
Dziąsła kota powinny być różowe. Dziąsła bardzo blade, szare, żółte, niebieskie, czerwone, ceglaste są oznaką choroby. 
3. Ospałość
Ospałość i brak ruchliwości u kotów to zwykle oznaki choroby. Przyczyną może być wirus, infekcja, odwodnienie organizmu, krwawienie wewnętrzne, anemia, zaburzenia łaknienia lub wiele innych. Jeśli Twój kot godzinami siedzi w jednym miejscu, nie przychodzi gdy go wołasz, nie mruczy i wydaje się być przygnębiony to wyraźny znak, że coś z nim jest nie tak jak być powinno.
4. Apetyt
Jednym z objawów choroby u kota jest brak apetytu. Chory kot nie będzie chciał jeść i generalnie także nie będzie pił. Trzeba reagować szybko, ponieważ w ciągu kilku godzin kot może się odwodnić!
5. Wymioty i biegunka
Tak jedno jak i drugie może być objawem zatrucia pokarmowego (toksyny, salmonella), ale też innych chorób. Wymioty i biegunka mogą doprowadzić do odwodnienia i hipoglikemii, a to może spowodować drgawki, zapaść czy nawet śmierć. Dlatego, jeśli kot przestał pić i jeść, należy jak najszybciej udać się do weterynarza!
6. Dreszcze, ślinienie się, dyszenie 
Drżenie, ślinotok i dyszenie mogą być wywołane przez stres lub ból. Kot jest zdenerwowany i obolały. Objawy niebezpieczne - należy jak najszybciej udać się do weterynarza.
7. Zmiana w zachowaniu
Żywy i ruchliwy dotychczas kot, który nagle traci zainteresowanie zabawą lub staje się mniej towarzyski to rzecz podejrzana. Prawdopodobnie jest chory. Chore koty zachowują się odmiennie niż normalnie. Towarzyski kot będzie szukać samotności, kot - samotnik nagle zacznie szukać towarzystwa ludzi, kot rozrabiaka stanie się przesadnie spokojny, itp.
8. Katar, kaszel
Infekcje górnych dróg oddechowych są niebezpieczne dla kota. Trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Kot nie jest jak człowiek - sam się nie wyleczy z przeziębienia!
9. Wizyty w kuwecie
Jeśli kot nagle zaprzestanie korzystania z kuwety może to oznaczać, że doszło do zapalenia pęcherza (lub innego stanu zapalnego dróg moczowych). Skłonność do tego mają zwłaszcza kastrowane koty. Jeśli kot sika poza kuwetą to go nie karcimy i nie zakładamy, że jest to jego złośliwość. Udajemy się z nim jak najszybciej do weterynarza.
 
Mam nadzieję, że ten krótki poradnik wskazał na najprostsze i najłatwiejsze do wychwycenia zmiany w zachowaniu kota. Przyglądajcie się uważnie waszemu pupilowi, a  z pewnością nie umknie Wam żadna oznaka, że właśnie nadszedł czas, by mu pomóc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz