środa, 16 października 2013

Budowa kota, czyli odkrywamy kocie tajemnice...

Uważny, wieloletni właściciel kota, wiele już poznał, wiele o swoim kocie wie. Nowy nabywca puchatego stworzenia dopiero się wdraża.
Mimo, że jestem długodystansowcem w temacie kotów, nadal się uczę. I wciąż zaskakuje mnie jakaś informacja na temat tych stworzeń. Podzielę się wiec z Wami ową wiedzą.
Jednym dla przypomnienia, a innym do zapoznania:

Czy wiecie, że kot...:


1. Kot jonizuje powietrze.
Jest naturalną elektrownią jonów ujemnych, które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Jeśli boli Cię głowa, wystarczy 5 minut głaskania kota, a ból głowy widocznie się zmniejszy. I poprawi się Twój nastrój!
2. Koty lubią długie i syczące imiona. Najszybciej nauczymy go imienia, jeśli będzie ono miało 3-4 sylaby. Dlatego popularne koty znane w ekranu telewizora to Filemon, Bonifacy, Rademenes, Sylvester. Jeszcze lepiej jeśli imię będzie zawierać głoski syczące takie jak s, sz, ś, c, ć, cz, na które szczególnie wrażliwe są kocie uszy. Dobre imiona to m.in. Puszek, Szczepan, Sasanka, Sierściuch, Ciasteczko czy np. Hasztag. (Skąd więc: Garfild?)
3. Ugniatanie łapami kocyka albo człowieka to atawizm, który pozostał kotu z dzieciństwa, gdy masował okolice sutka matki, żeby mleko lepiej leciało.
4. Kot nie zawsze spada na cztery łapy. Udaje mu się to zwykle z niewielkiej wysokości, ale już skok z czwartego piętra może skończyć się połamaniem. Kot obraca się w powietrzu przy pomocy ogona, który działa jak ster. Przy locie z większej wysokości kot po prostu gubi orientację i spada jak się uda.
5. Kot nie widzi ostro. Widzi w zasadzie tylko kształty. Dlatego kot może nie poznać właściciela, jeśli ten wróci do domu w kapeluszu czy kasku motocyklowym. Z tego samego powodu kot potrafi nie zauważyć zabawki albo jedzenia, które leży przed nim, ale gdy tylko zabawka zacznie się ruszać, od razu ją dostrzeże.
6. Kot reguluje temperaturę ciała tylko przez poduszki na łapkach. Nie poci się tak jak człowiek. Jeśli chcesz sprawdzić, czy kotu zimno czy ciepło, dotknij jego poduszeczek.
7. Kot nie trawi laktozy. To popularny mit, że kot powinien pić mleko. Wynika on z tego, że dawniej koty hodowano głównie na wsi, a tam łatwo dostępnym źródłem białka było właśnie krowie mleko. Są koty, którym mleko bardzo smakuje (mój Chadek tak ma), ale ponieważ w nadmiarze może im zaszkodzić, lepiej częstować je nim rzadko i w małych ilościach (Kaprys ma po nim biegunkę, ale je lubi. Wyznam szczerze - "specjalnego mleka dla kotów" żaden tknąć nie chciał :P).
8. Wszystkie wibrysy kota, czyli wąsy i brwi, mają łącznie taką rozpiętość jak najszersze miejsce kociego tułowia. Dlatego gdy kot wkłada głowę w otwór i nie dotyka wąsami żadnej krawędzi, wie, że się cały zmieści.
9. Na tylnych łapach kot ma tylko 4 palce. Kto podcinał kotom pazury, doskonale to wie :)
10. Koty trójkolorowe, czyli biało-rudo-czarne, to zawsze kotki, nie kocury. Natomiast ruda sierść na całym ciele na pewno należy do kocura.
11. Koty mają takie same grupy krwi jak ludzie, z tym że ponad 90% kotów ma grupę krwi A.
B występuje u konkretnych ras, a AB zdarza się naprawdę rzadko.
12. Mruczenie kota to dźwięk o takiej samej częstotliwości jak odpalony silnik diesla!
13. Kot stawia włosy na sztorc, co widać zwłaszcza na grzbiecie i ogonie, by wydać się większym. W ten sposób chce przestraszyć wroga.
14. Język kota jest chropowaty, ponieważ przy myciu futra ma działać jak grzebień i rozczesywać włoski.
15. Serce kota bije dwa razy szybciej niż serce człowieka. Dzięki temu, zwierzę jest bardziej zwinne, szybsze i efektywniejsze w poruszaniu się.
16. Penis kocura skierowany jest inaczej niż u większości ssaków - odchylony lekko do tyłu, a do tego pokryty jest malutkimi haczykami. Oczywiste jest, że kolce w czasie kopulacji zadają ból partnerce (stąd marcowe krzyki pod oknami). Skąd pomysł natury na takie rozwiązanie? Otóż w przeciwieństwie do ludzi czy wielu innych gatunków, owulacja u kotek nie jest wywołana okresowym wahaniem hormonów. Narastający poziom estrogenów nie powoduje u nich wylewu hormonu luteinizującego (niezbędnego do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego). Wylew ten następuje dopiero w czasie kopulacji, na skutek szoku bólowego! Stąd więc haczyki - taki "haczyk" na pobudzenie płodności.
17. Koci nos zawiera prążki będące odpowiednikiem ludzkich linii papilarnych. Może nie tak wyraźne, jak u psa, ale jednak. Można więc ustalić, który z naszych kotów pożarł schabowego ;)
18. Kot ma ponad 30 mięśni w każdym uchu. Do wykonania nimi ruchów wykorzystuje dokładnie aż 36 (człowiek ma tylko 6!).

Wiedzieliście o tym? :) Jeśli tak, to gratuluję! A jeśli nie to... już wiecie :)
Pozdrawiam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz