poniedziałek, 21 października 2013

Koci świat - na serio i z przymrużeniem oka ;)


Wiesz skąd się wzięło powiedzenie „kupować kota w worku”?
W pełnych szczurów średniowiecznych miastach północnej Europy kot był bardzo cennym nabytkiem, ale rzadkim. Czasem trzeba było sprowadzać koty nawet z krajów śródziemnomorskich. Trudno było zaspokoić popyt na nie, dlatego nieuczciwi handlarze pakowali do worków inne zwierzaki twierdząc, że to koty. Stąd kot w worku :) 
Nie wiem czy znałeś odpowiedź, ale na pewno jest jeszcze mnóstwo rzeczy, których o kotach nie wiesz. Jakich? O tym w poniższym artykule.


Czy wiesz, że...


* Na świecie żyje ponad 500 milionów kotów (Niezła liczba, prawda?)
* Najmniejszą na świecie odmianą kota jest ta występująca w Singapurze – zwierzaki ważą od 1,8 kg do 2,7 kg (wersja kieszonkowa :)). Tymczasem największe futrzaki to rasa kotów o półdługiej sierści - ważą one od 5 kg do 10 kg (m.in. Maine Coon, Pixie bob, Chausie).
* Najcięższym kotem był Himmy z Australii, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa z wagą 21 kilogramów (Ciekawe czym go karmiono?)
* Statystyczny
domowy kot żyje ok.15 lat, podczas gdy jego dziki odpowiednik rzadko kiedy dożywa 5 lat (Chyba nikogo to nie dziwi? Kot wychodzący łatwo nie ma, a co dopiero żyjący na dworze...)
Ale ale! Podobno najstarszy kot pochodził z Anglii i zmarł w 1039 roku w wieku 36 lat (Wow!)
*
Rekordzistką, jeśli chodzi o ilość urodzonego potomstwa, jest kotka z Teksasu, która w 1952 roku mogła się pochwalić przychówkiem w postaci przeszło 420 kociąt. Ostatnią partię maluchów urodziła w wieku 18 lat.
* Kot potrafi biec z szybkością 20 kilometrów na godzinę. Z reguły jednak nie bardzo chce mu się ruszać ;) (Standardowy model kota śpi przecież przez 16 godzin dziennie.)
* Jeśli chcesz spowolnić marsz kota – zamocz mu łapki. (Ktoś to przetestował. W jakim celu? Nie wiem.)
* Kot potrafi wydać przeszło 100 różnych rodzajów miauknięć, podczas gdy psia mowa ogranicza się tylko do 10 zwrotów.
* Psy przychodzą, kiedy się je zawoła. Kot przyjmuje informację do wiadomości i ... przychodzi kiedy chce :D
* Fizjonomia kota to zagadka. Prawdziwy kot:
- zawsze położy się na ziemi w taki sposób, aby stanowić jak największą przeszkodę dla pozostałych domowników,
- nawet najgrubszy okaz potrafi wypracować najlepszą pozę, aby wyglądać szczuplej. ;)
* Kot jest łaskawy: pozwoli Ci spać na krawędzi Twojego łóżka :D
* Niektórzy twierdzą, że:  "Koty nie są czyste. One są pokryte śliną". Cóż... Alergicy doskonale to wiedzą. Ale to nie oznacza, że kiedykolwiek zrezygnowaliby z kota (sama jestem przykładem właściciela uczulonego na sierść kota w stopniu max.).

Kot jest zagadką. Nie łudzę się, że zrozumiem co w nim drzemie. Nawet nie próbuję. Wystarczy, że patrzy na mnie swoimi wielkimi oczami i mruczy na moich kolanach. Wiem, że mnie kocha. A ja jego. To mi w zupełności wystarczy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz