środa, 20 lutego 2013

Najbardziej znani - Syjam


Koty Syjamskie... Kremowo-beżowe, zachwycające, pełne życia cuda. Kuszą błękitem oczu i pełnymi gracji ruchami...
Marzy Ci się Syjam? Przeczytaj, zanim zostaniesz jego właścicielem:

Syjamy są wśród kotów najstarszą rasą hodowlaną, uszlachetnioną przez człowieka. Pierwsze syjamy, jako egzotyczne koty typu wysmukłego z Dalekiego Wschodu, głównie z dzisiejszej Tajlandii, zostały przywiezione do Europy i pędziły nędzny żywot, będąc atrakcją dla publiczności w ogrodach zoologicznych wielkich miast. 
Syjamy są hodowane od końca XIX wieku, zdobyły cały świat i wytworzyły prawie nie dającą się zliczyć ilość odmian barwnych

Wygląd: 
Za hodowlany ideał syjama uchodzi obecnie kot smukły, o długich i cienkich nogach oraz cienkim ogonie. Syjam musi być wydłużony i sprężysty, a zarazem silnie umięśniony. Głowa powinna być średniej wielkości i być proporcjonalna do reszty ciała, czaszka w profilu lekko wypukła. Nos ma być długi i prosty, bez zagłębienia u nasady. Pyszczek drobny, szczęki wyraźnie zaznaczone; podbródek tworzy jedną linię z czubkiem nosa. 
Elegancję ruchu syjamy zawdzięczają sprężystym, długim kończynom, przy czym tylne powinny być trochę dłuższe od przednich. 
Futro syjamów jest wyjątkowo krótkie, delikatne i jedwabiste; powinno gładko przylegać do ciała i u zdrowych kotów być lśniące.
Miłośnicy kotów zawsze byli zafascynowani ciemnoniebieskimi oczami syjamów. Oczy te o migdałowatym kształcie są wyraźnie ukośnie ustawione. Orientalne piękności, co? ;)
Kolor futra jest - oprócz koloru oczu - istotną cechą tej rasy. W zależności od odmiany barwnej od mniej lub bardziej jasnego koloru zasadniczego wyraźnie odcinają się ciemniejsze oznaki na twarzy (maska), uszach, kończynach i ogonie. Obowiązuje zasada, że kolorowe oznaki muszą być możliwie jednolite i ciągłe, nie mogą ich zakłócać ani jaśniejsze plamy, ani przetykać pojedyncze białe włosy! Taki jest nasz piękniś :)
Ciekawostka: Kocięta rodzą się czysto białe! Oznaki zaczynają się u nich pojawiać od ok. 4 tygodnia życia. 

Charakter Syjama
Choć wygląd orientalny, to temperament ma on iście południowy ;)
"Ten kot z pewnością nie jest wyciszonym introwertykiem. Jak czegoś zechce, bez cienia krępacji da nam o tym znać. A, że natura nie poskąpiła mu wokalu, bądźmy pewni, że nasz dom do cichych należeć nie będzie. Syjamy są gadatliwymi stworzeniami i znane są z dość osobliwego głosu. Niekiedy przypomina krakanie wrony, czasem gruchanie gołębia, a czasem jest niczym radosne trele ptaków na wiosnę. Jednym słowem – po co nam w domu kanarek lub papuga, skoro mamy Syjama…?" - przeczytałam na jednej z internetowych stron. Zachęca Was to? :D
Koty syjamskie to bardzo inteligentne stworzenia i zawsze mają ostatnie zdanie w dyskusji!
Z wielkim entuzjazmem uczą się nowych rzeczy, np. szybko przyswoją chodzenie na smyczy. Potrafią także wiele wyczuć - posiadają tę niesamowitą intuicję. Wprowadzają do domu energię i witalność. Z tego powodu są kotami raczej dla ludzi młodych, rodzin z dziećmi, dla wszystkich mogących dorównać aktywnemu Syjamowi. Bo jest i będzie go wszędzie pełno ;) Dlatego byłoby dobrze, gdyby w domu mieszkały przynajmniej dwa Syjamy.
Koty te najzwyczajniej w świecie nie lubią być same. Źle znoszą samotność. Dlatego też silnie przywiązują się do człowieka. Zdarza się nawet, że robią sceny zazdrości, gdy JEGO człowiek poświęca mu zbyt mało uwagi.
A miłość Syjama jest wielka, pełna oddania i lojalności. Koty Syjamskie garną się do człowieka i mimo całej swej kociej niezależności są – bardziej niż inne koty – zależne od nas (!).
Dlaczego? Koty syjamskie zachwycają swoim umaszczeniem. Jednak, z kociego punktu widzenia, zupełnie nie sprawdza się ono w roli futra maskującego. Ponadto ich oczy pozbawione są błony odblaskowej, która w połączeniu za światłem daje charakterystyczny efekt świecących oczu. Pomimo całego swojego piękna, niebieskie oczy Syjamów uniemożliwiają pełną i bezpieczną aktywność kota. Dlatego koty syjamskie nie są tak aktywne w nocy. Co jednak z nawiązką odrabiają w trakcie dnia. Jak zwykle - coś za coś... :)

Czy trzeba jeszcze coś dodawać? Chyba nie :) Jest piękny, mądry i żywotny. Idealny dla ekstrawertyków. A że ciut gadatliwy? Dobre zatyczki i wytrzymacie. Warto :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz