wtorek, 26 lutego 2013

Wyjatkowy - Maine Coon

Maine Coon to kot pochodzący z Ameryki Północnej. Pierwszy osobnik został znaleziony w stanie Maine, stąd też nazwa. Drugi człon nazwy jest potocznym określeniem szopa pracza (ang. racoon), lecz opowieści o częściowym pochodzeniu tych kotów od szopa to tylko legenda :)

Koty Maine Coon to rasa darząca ludzi sympatią, ale lekko się narzucająca :) Podąża za właścicielem z pokoju do pokoju, a po napotkaniu zamkniętych drzwi spokojnie na niego czeka. Koty te dobrze współżyją z dziećmi i z innymi zwierzętami. Nie są amatorami wspinaczki po meblach.
Rasą bardzo podobną do kotów Maine Coon są koty norweskie leśne. Mają one nieco szlachetniejszy kształt głowy i bardziej drapieżne, dzikie spojrzenie. Różnią się też temperamentem. Koty norweskie leśne są zdecydowanie bardziej skoczne, ale za to mniej natrętne :)

Wygląd: 
Maine Coon to największe z kotów domowych, pokryte długim, jedwabistym i wodoodpornym futrem nie wymagającym częstego szczotkowania. Ogon kotów tej rasy jest długi i wyjątkowo puszysty. Ich oczy są bardzo duże, okrągłe lub owalne, lekko skośne. Uszy zakończone są tufkami. W wyniku sterowanej selekcji stały się rasą nie tylko piękną, lecz przede wszystkim pożądaną.
Kotki Maine Coon mają silny instynkt macierzyński. Z uwagi na dużą budowę nie mają większych problemów z naturalnym porodem, a ilość kociąt w miocie jest spora (5-7). Co ciekawe, w wychowywaniu młodych, czasami czynny udział biorą kocury.
Waga kotów jest kwestią indywidualną. Średnio kocur waży 6-9 kg, kotki, które są mniejsze średnio ważą 4-6 kg. Zdarzają się koty z wagą powyżej 12 kg, ale jest to wynik hodowlany właściciela. Mimo dużej wagi, są silne i bardzo zwinne.  


Charakter:
Maine Coon to wspaniały zwierzak domowy. Łagodny, zrównoważony, wesoły.
Koty te  przywiązują się do człowieka, a nie do miejsca! Najchętniej stale przebywałyby w towarzystwie człowieka "pomagając" mu we wszystkich pracach domowych.
Kot Maine Coon miewa nietypowe pomysły na zabawę. Często, kupiona zabawka nie sprawi mu tyle radości, co rzucony przez przypadek woreczek czy kawałek sznurka. Jest aktywny w ciągu dnia. Zawsze chętny do zabaw i psot.  

Lubi być w centrum zainteresowania, szczególnie wtedy gdy w domu pojawiają się goście. Potrafią wpaść i sprawdzić kto przyszedł, by zaprezentować się w całej okazałości. Bardzo lubią dzieci, a gdy zżyją się z domownikami, często wyczuwają ich problemy i potrafią przyjść i przytulić się. Ze stoickim spokojem znoszą najbardziej wylewne objawy czułości okazywane zwłaszcza przez maluchy.
Maine Coon żyją w przyjaźni z psami, a także  innymi zwierzętami. 

Koty te z powodu pewnych zachowań bywają nazywane kotami - psami:
- lubią bardzo obecność człowieka,
- silnie przywiązuję się do swojego opiekuna (bywają wręcz nachalne),
- oczekują przy drzwiach wejściowych na powrót opiekuna,
- pomagają w domowych pracach w kuchni,
- towarzyszą podczas pracy na komputerze itp.,
- nie lubią przebywać samotnie,
- dla swojego właściciela mogą polubić podróże,
- można je wyszkolić, np. aportują myszki, podają łapkę. 

Są łagodne i opanowane. Znane z łatwości zasypiania w dowolnym miejscu i w najdziwniejszej pozie ;)

Maine Coon nie są zwierzetęmi sprawiającymi problemy. Ich miauczenie przypomina ciche ćwierkanie. Raczej nie nadają się do niewielkich miekszań i stałego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. Z racji wielkości wymagają dużych przestrzeni, idealnie czując się w domku z ogrodem.

Skuszeni? Jest kim :) Spróbujcie. Być może właśnie Maine Coon będzie spełnieniem Waszych marzeń o idealnym czworonożnym przyjacielu ;)

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz