czwartek, 14 lutego 2013

Najbardziej znani - Dachowiec

Koty dachowce, a więc typowe domowe są uznawane za najczęstszy typ kotów. Chyba każdy z nas miał z nimi w większym lub mniejszym stopniu do czynienia, prawda? :) Są miłośnicy właśnie tej rasy, jako najbardziej naturalnej i nietkniętej genetycznymi doświadczeniami. 
A jaki jest ten domowy kot?

Dachowce zalicza się do grupy gatunków inwazyjnych, co oznacza, że mogą rozmnażać się i żyć w naturalnym środowisku bez opieki człowieka. Jednocześnie, ich nadmiar często jest problematyczny na danym obszarze występowania. 
Szacuje się, że koty stały się zwierzętami domowymi ok. 9000 lat temu! Obecna postać naszych dachowców jest wynikiem szeregu naturalnych krzyżówek gatunkowych zachodzących pomiędzy dzikimi kotami, m.in. żbikami. 
Gatunek ten zdobył popularność, przede wszystkim ze względu na swoją pożyteczność. Hodowane w celu pozbywania się gryzoni, ułatwiały nam ludziom życie. 
Dachowce są niezwykle zróżnicowaną grupą kotów. Najprościej ujmując, te koty, które nie mają jasnego rodowodu ani nie dają się przypisać do żadnej z ras uwzględnianych przez Międzynarodową Federację Felinologiczną, są dachowcami czy też kotami domowymi.

Wygląd dachowców bywa naprawdę przeróżny. Niektóre są bardziej umięśnione, inne mniej. Różnią się także wielkością i wagą. Mają odmienne kształty łap oraz głów. Dodatkowo występują różnice w kształcie i rozmieszczeniu uszu. Niektóre dachowce mają uszy bardziej spiczaste, część cechuje się uszami zaokrąglonymi, niektóre mają uszy ułożone bliżej siebie i mniejsze, choć popularne są również koty z dużymi, bardziej pociągłymi uszami. Do wyboru, do koloru ;) Jeśli chodzi o ich pyszczki, to bywają zarówno krótkie, jak i wydłużone, wyraźniej zarysowane. Pomimo tego, że koty te nie mają ustalonego wzorca, to najczęściej spotyka się osobniki mające sylwetkę średniej wielkości oraz okrągłą głowę, duże oczy oraz średniej długości, odstający ogon. 
Spotykane są koty o futrze białym, czarnym, szarym, rudym, brązowym i wszelkimi odcieniami tych kolorów. Poza tym, niektóre mają futro o odcieniu fioletowym lub niebieskim. Te typy najczęściej są mieszankami cenionych kotów rasowych. Poza jednolitym kolorem czarnym, rzadko spotyka się dachowce o jednej barwie futra. Powszechne są natomiast te pręgowane lub mieszanki kolorów. 

Ze względu na różnorodność kotów pospolitych (inna nazwa dachowca), trudno jednoznacznie określić ich charakter. Zwykło się jednak przyjmować, że są to zwierzęta cechujące się wyjątkową niezależnością. Bardzo dobrze radzą sobie samodzielnie, potrafią polować i zdobywać dla siebie pokarm. Nie zawsze są ufne wobec człowieka. Niemniej jednak, odnajdują się również w domowym zaciszu.
Większość kotów domowych lubi zabawę, szczególnie aportowanie i łapanie turlających się zabawek. Koty te cenią sobie także czułości. Mimo tego, często bywają nimi zmęczone, co sygnalizują specyficznym miauczeniem, prychaniem, a czasem także drapaniem. 

Przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji w wychowaniu, można przyzwyczaić nawet te najdziksze do siebie, zyskując w nich prawdziwych wiernych przyjaciół. Wiem coś o tym, bo mam dwa dachowce w domu. I oba są niezwykłe i bardzo kochane :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz