wtorek, 29 stycznia 2013

Mały myśliwy

Wasz kot też spędza pół dnia na parapecie kombinując jak by tu dorwać siedzącą na latarni wronę? ;) Moje to uwielbiają. A ile przy tym zabawnych sytuacji...

Przyznaję, że na co dzień psuję moim kotom zabawę. Po prostu zamykam pokój, kiedy wychodzę do pracy, i nie maja dostępu do ulubionego okna. Niestety - zostawienie ich samych w tym pokoju grozi destrukcją mojej najnowszej kolekcji storczyków ;)

Ale już w weekend od rana zaczynamy radosna procedurę. Na czym ona polega?
Ano na tym, że jak to w zimie, dokarmiam ptaki. Wysypuję im pokarm na parapet. I od poniedziałku do piątku posilają się w spokoju. Za to w sobotę i niedzielę mają rozrywkę. Moje koty urządzają im liczne, atrakcyjne niespodzianki ;)

Po pierwsze: nie ma już kociego drzemania. Trzeba trwać na posterunku i nie zamknąć oka nawet na minutę ;) Siedzą więc sobie grzecznie, dopóki na latarni lub pobliskim drzewie nie pojawią się skrzydlate istoty.
Wtedy zaczyna się procedura dobrania idealnego miejsca do straszenia. Jeden na szafie, spogląda z góry; drugi za doniczką, wystawia łebek raz po raz. Każde miejsce jest dobre, byle z niego móc obserwować, a jednocześnie być w miarę niewidocznym. A kiedy ptaki zaczynają krążyć robiąc zwiady, moje koty uruchamiają proces przyczajenia - płasko przy podłożu, bystry wzrok i ani drgnąć... ;)

Oczywiście wcześniej słychać cała masę specyficznych terkotów i pogruchiwań. Jeden drugiemu tłumaczy, że widzi ptaka, a tamten mu odpowiada. Tak się wzajemnie nakręcają, że gdybym znienacka zastukała ołówkiem w szafkę, pospadałyby z wrażenia :D Mają zmysły napięte jak struny.

A kiedy wreszcie ptaszek wyląduje...Moje koty hyc do góry, łapami po szybie, rozpłaszczają się na oknie i syczą albo patrzą dzikim wzrokiem. Ptak od razu ucieka w popłochu. Ale za moment próbuje wrócić, więc moje pumy wciąż tkwią na posterunkach ;) I tak do popołudnia, kiedy zaczyna być nudno, bo ptaki rezygnują czując nadchodząca noc, a i kotom już mocno chce się spać...

Nie wspomnę tu o przezabawnych sytuacjach, kiedy np. kot pójdzie do kuwety i tam usłyszy, iż "wróg" wylądował na parapecie. Wtedy mknie jak szalony w stronę okna i jak nie pacnie głową w szybę...:D  Dobrze, że okna mam jeszcze całe. I koty też ;)
Czasem w ekscytacji próbują wydostać się uchylonym oknem, by dopaść ofiarę. Na szczęście ani wspiąć im się nie udaje, ani w lufciku się nie mieszczą ;)

A jak tam Wasze tygryski? Też szaleją na parapetach? Podzielcie się wrażeniami :)
Pozdrawiam, Ala S.


4 komentarze:

 1. Mój raczej przygląda się i "pomiałkuje" w bardzo śmieszny sposób. Z lekko drżącym ogonem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Każdy ma swój sposób polowania ;)I pewnie dla Ciebie, tak jak i dla mnie, samo patrzenie na nakręconego ptakami kota, to niezła zabawa ;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. moje koty jak widzą ptaki tylko zębami zgrzytają..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)
   Mój Chadek raz wypadł z okna - właśnie próbując łapać wróbla. Od tamtego czasu nie otwieram okien kiedy na drzewie naprzeciwko siedzą ptaszyska :)

   Usuń