piątek, 21 listopada 2014

Dlaczego kot...? Czyli odpowiedzi na pytania typowe i nieco dziwne...(cz.1)

Większość listów, które do mnie przysyłacie, zaczyna się słowa „dlaczego”.
Często szukamy przyczyny kociego zachowania w okolicznościach związanych z naszym zachowaniem czy sytuacją domową.
I okazuje się, że niepotrzebnie. Bo większość reakcji lub dziwactw naszych pupili to natura, to zew wyssany z mlekiem matki i stosowany zgodnie z zapisanym kodem genetycznym.

Aby już nie zachodzić w głowę i nie klecić nocnych maili podsuwam Wam cała listę odpowiedzi na dręczące Was wątpliwości.
Mam nadzieję, że większość rozwieję definitywnie :)


Dlaczego kot stuka Cię łebkiem? Lub Dlaczego koty "barankują"?
Technicznie nazywa się to bunting. Po polsku - baranek, czółko lub główka. Gdy kot podchodzi do Ciebie i "strzela baranka" - to właśnie jest bunting.
Co oznacza w kocim języku? "Hej, cześć, jak się masz?" oraz "Wiesz, że Cię kocham?" - to najprostsze tłumaczenia. Oznaka uwielbienia, potrzeby bliskości, zwrócenia na siebie uwagi przez kota, prośba o pogłaskanie. Także "czuję się bezpiecznie i blisko, komfortowo".
Bunting znajduje się w większości kocich języków. Niektóre barankują częściej, inne rzadziej. 
Barankowanie można zaobserwować też między kotami - oznacza dokładnie to samo. Koci pocałunek.
Jeśli my sami wystąpimy z inicjatywą i zrobimy czółko z naszym mruczkiem, a on odpowie tym samym - możemy zamruczeć z zadowolenia. Właśnie nasz kot wystawił nam szóstkę za znajomość kociego języka.

Dlaczego kot liże Twoje włosy i twarz? 
Pierwszym czego doświadcza kociak, zanim jeszcze otworzy oczy, jest lizanie i mycie przez matkę. Lizanie jest demonstracją miłości i opiekuńczości, więc jeśli Twój kot czasami myje Twoje włosy lub liże Twoją twarz, okazuje Ci akceptację i troskę.

Dlaczego kot sam podchodzi do ludzi, którzy nie lubią kotów?
Kiedy jeden kot zagraża drugiemu, wpatruje się w niego, czasem syczy i często przemieszcza się w stronę drugiego kota.
Zazwyczaj osoby, które nie lubią kotów, unikają patrzenia na nie, nie mówią do nich i siedzą spokojnie, mając nadzieję, że kot je zignoruje. Z tego powodu kot postrzega zachowanie takiej osoby jako „prokocie" i zapraszające.

Dlaczego kot ociera się o Ciebie?
Kot ma gruczoły zapachowe wzdłuż ogona, po obu stronach głowy, na wargach, przy podstawie ogona, na brodzie, obok genitaliów i pomiędzy przednimi łapami. Używają tych gruczołów do zapachowego oznaczania swojego terytorium.
Kiedy kot ociera się o Ciebie, zaznacza Cię swoim zapachem, uznając Cię za „jego", a także zbiera Twój zapach.
Kot ociera się o meble lub drzwi z tego samego powodu - aby oznaczyć te rzeczy jako „jego". (Oznaczanie moczem jest również oznaczaniem terytorium).

Dlaczego kot czasem myje swoje futerko natychmiast po tym jak był głaskany?
Są dwie teorie dotyczące tego zachowania.
Jedna teoria sugeruje, że kot w ten sposób uwalnia się od zapachu człowieka.
Druga mówi, że kot odczuwa dalszą przyjemność z przebywania z człowiekiem przez „smakowanie woni".

Dlaczego niektóre koty ssą wełnę lub ubrania?
Jest na to kilka teorii.
Kot mógł zostać zbyt wcześnie oddzielony od matki i woń lanoliny przypomina mu matkę lub też kotu brakuje włókien w diecie.

Dlaczego kot, przechodząc obok innego kota, idzie powoli, patrząc wprost przed siebie?
Wszystkie koty to zwierzęta terytorialne, których terytorium może rozciągać się, w zależności od kota i zajmowanej przez niego hierarchii, od małej przestrzeni w pokoju, po cały dom. Kiedy „wyższy rangą" kot staje przed kotem „niższym" w hierarchii, będzie wpatrywał się w niego i/lub dążył do konfrontacji twarzą w twarz. Kiedy kot chce pokazać, że nie chce doprowadzić do sprzeczki, obchodzi drugiego kota powolnym krokiem naokoło, często unikając nawet patrzenia na niego.

Dlaczego kot bawi się w wykopki w kuwecie?
W naturze koty nauczyły się zakopywać swoje wydzieliny (mocz, kał) aby ukryć swoją obecność przed drapieżnikami lub rywalami. Domowe koty odziedziczyły tę cechę. Próbują zakopać jak najgłębiej, wyrzucając w powietrze tony ziarenek żwiru :)

Dlaczego kot drapie poza kuwetą zamiast w niej?
Najprawdopodobniej kot miał kilka niemiłych doświadczeń, kiedy zmoczył bądź pobrudził sobie łapki - upewnij się, że kuweta jest często czyszczona!

Dlaczego kot czasem drapie podłogę jakby chciał zakopać jedzenie?
Może być to pozostałość po cesze występującej u dzikich kotów aby zakopywać jedzenie na później lub może być to sposobów na powiedzenie, że jedzenie nie smakuje kotu.

Dlaczego kot atakuje ludzkie kostki?
Kociaki bawią się w pozorowane walki, z atakami z zaskoczenia, rzucaniem się i skokami. Kociak po prostu próbuje się bawić, jak robiłby to z innym kotem. Skieruj go do mniej bolesnych zabaw - ścigania piłek, sznurków itp.

Dlaczego kot obraca się na grzbiet po zbesztaniu lub jeśli nie było Cię chwilę?
Jest to typowy język ciała kiedy zwierzę zostaje skarcone, włączając wpatrywanie się w nie lub inne jawne „agresywne" zachowania. Kot zazwyczaj odpowiada uległością. Mówi, że poddaje się Tobie, i zniechęca do ataku. (Swoją drogą uzyskasz lepsze rezultaty, jeśli będziesz popierał pozytywne zachowania zamiast karać negatywne).


Dlaczego kot przynosi Ci nieżywe lub umierające stworzenia?
Jest co najmniej kilka różnych teorii takiego zachowania:
- Twój kot przynosi Ci prezent, doceniając opiekę i karmienie, bądź jako znak miłości.
- Twój kot uważa, że jesteś niekompetentnym łowcą i próbuje Cię nauczać.
- Kot przynosi swoją zdobycz tam gdzie jest bezpiecznie i gdzie zazwyczaj jada.
- Kot chce się upewnić, że masz świeże jedzenie.

Dlaczego kot bawi się ze swoją zdobyczą?
Kota przyciąga ruch, więc jeśli tropiona zdobycz się rusza, kot kontynuuje atak stymulując swój instynkt łowiecki. Kiedy kot bardzo się pobudzi tropieniem/zabijaniem zdobyczy, będzie kontynuował zabawę, aż do śmierci ofiary.

Dlaczego kot czasem wkłada swoje zabawki do misek z wodą lub jedzeniem?
Kot uważa strefę jedzenia jako część swojego terytorium i ta szczególna strefa zazwyczaj nie zmienia się z dnia na dzień - dlatego kot lubi wkładać jego ulubione zabawki w „bezpieczne miejsce".
Niektóre koty konsekwentnie „odkładają" swoje zabawki po zabawie - możesz spróbować włożyć zabawki swojego kota do niewielkiego koszyka niedaleko jednego z jego ulubionych miejsc i zobaczysz, czy będzie je tam wkładał.

Kolejne odpowiedzi na Wasze pytania w następnym poście.
Zapraszam :)


8 komentarzy:

 1. To jest 100% racji w racji :) Zgadzam się ze wszystkim. Niestety moja Felka jest jakaś dzika, serio, teraz to dopiero zauważam.
  a) w ogóle nie barankuje, ba, nawet nie pozwala się głaskać
  b) całkowicie omija obcych w naszym domu, chowa się za łożkiem, nawet przed moją znajomą która nie lubi kotów i się ich boi (dla mnie to dziwne, ale bywa :D)

  ale to mnie bardzo zaskoczyło: Dlaczego kot czasem drapie podłogę jakby chciał zakopać jedzenie?
  Może być to pozostałość po cesze występującej u dzikich kotów aby zakopywać jedzenie na później lub może być to sposobów na powiedzenie, że jedzenie nie smakuje kotu.

  Jak nie smakuje, jak to same pyszności są :(

  Felusia od samego początku drapie wiaderko obok kuwety, ścianę ew. boki kuwety. Nieważne czy żwirek był 5 minut temu wymieniany (od razu przy zmienianiu robi siku :D) czy stoi kuweta kilka dni. Zawsze ten sam rytuał :D


  Ale może Pani wie, z jakiego powodu kot może lizać koc/swetry/ręczniki itp. Podchodzi i lize :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natalio

   Nie barankuje? A ociera się o Twoje nogi z podniesionym ogonem? Niektóre koty zamiast barankować w ten sposób okazują sympatię.

   Głaskania nie lubi? A lubi drapanie?

   Wiele kotów boi się obcych, jednak po jakimś czasie do niektórych same przychodzą. Koty z zasady lgną do ludzi.

   Jeśli ona zupełnie nic to... Dziwny kot. Ma jakieś braki. Może w dzieciństwie zabrakło jej czegoś istotnego?
   Tu się naprawdę behawiorysta kłania.

   To czy Tobie się wydaje, że to pyszne, to nie znaczy że kot tak uważa :D
   Moje wolą np. chleb zamiast mięsa. Może poczęstuj ją czymś nowym, co polubi? ;)

   Z kuwetą też jakieś to podejrzane...
   Może czas wymienić kuwetę? Jak często kupujesz nową? (Plastyk przesiąka zapachem moczu. Ty wymienisz żwir, a kot i tak czuje mocz z plastyku).

   A co do ssania - pisałam powyżej w artykule (bez znaczenia czy to wełna, ubranie, koc czy ręcznik).

   Pozdrawiam, A.

   Usuń
 2. Nie, barankować nie baraknuje. Nigdy jej się to nie zdarzyło. Ociera się o nogi rzadko, bardzo sporadycznie chyba, ze kroję kurczaka :D.

  Głaskania jako tako nie lubi, chyba że ma taki "okres", najczęsciej jest to 4-5 rano i wtedy przychodzi wydaje odłosy miaucząco-mrucząco podobne i chce sie głaskać a potem kładzie się spać :D

  Co do kuwetki, to własnie nowiutka jest, 2 tygodnie ma, a zachowanie to samo. Próbowaliśmy różnych żwirków i nigdy w nich nie kopie, zawsze obok..przy miskach też kopie, a że na ścianie tapeta..hm, właściwie brak pewnego fragmentu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro umie się ocierać, to wszystko ok :) U mnie tylko jeden kot barankuje i się ociera, drugi robi to sporadycznie.
   Co do głaskania to każdy kot ma swoje, żaden nie lubi być głaskany ot tak, bo człowiekowi się chce. Moje lubią o świcie i po południu. W pozostałym czasie idą się gdzieś zaszyć i śpią. I mam się odczepić, bo nie mają wtedy chęci na pieszczoty :)

   Co do kuwety - kompletnie tego nie kumam, hmm...
   A tapeta w strzępach - normalka :D

   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. "A co do ssania - pisałam powyżej w artykule (bez znaczenia czy to wełna, ubranie, koc czy ręcznik)." --- właśnie przeczytalam, wcześniej nie doczytałam tego :)

  Hm, dziwna sprawa, od matki została zabrana jakoś jak miała 10 tygodni, może 12. Tutaj jest niewiadoma z tym, kiedy się urodziła dokładnie bo kocia mama przyprowadziła je, jak już umiały ładnie chodzić :D
  Brak włókien, ale jak to sprawdzić? Daje (tak mi się wydaje) dość dobrze zbilansowane karmy zarówno mokre, jak i suche..muszę się im przyjrzec i przeanalizować skład :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, warto doczytać i ewentualnie coś tam do diety dodać. Powinno pomóc :)

   Usuń
 4. Mój kot od jakiegoś czasu liże się intensywnie i gubi kłębki sierści ,nie robił tego nigdy ,a ma 4 lata,co może byc powodem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam
   Przyczyny wygryzania sierści mogą być różne np. alergia na ślinę pcheł, na pokarm lub przyczyny behawioralne tzw. psychogenne łysienie.
   Należy ustalić przyczynę takiego zachowania. Można przestawić kota na karmę hipoalergiczną w celu wykluczenia niepożądanych reakcji na pokarm, warto również sprawdzić czy nie ma pcheł w środowisku w jakim żyje kot.
   Przyczyny behawioralne są trudniejsze do wyeliminowania gdyż trzeba odnaleźć co jest przyczyną stresu u zwierzaka. Czy w domu zaszły zmiany? Pojawił się drugi zwierzak, dziecko, zmiana opiekuna bądź środowiska?
   Zestresowane zwierzę może wygryzać sierść lub intensywnie się wylizywać doprowadzając do wyłysień. W takim przypadku postępowanie wymaga czasu i cierpliwości, usunięcie problemu lub/i zastosowanie kocich feromonów.
   Jeśli sytuacja się nie poprawi, polecam wizytę u weterynarza. On kota obejrzy i zbada, ja mogę tylko zgadywać.
   Pozdrawiam!

   Usuń