niedziela, 23 listopada 2014

Dlaczego kot...? Czyli odpowiedzi na pytania typowe i nieco dziwne...(cz.2)

Ten post jest kontynuacją poprzedniego wpisu, czyli odpowiedzią na zadawane przez Was pytania.

Zapraszam do lektury :)

Dlaczego kot bierze mały fragment Twojego ramienia lub policzka w zęby i trzyma przez kilka sekund? 
Niektóre koty, kiedy są bardzo szczęśliwe lub bardzo przywiązane do swojego Wielkiego Nieowłosionego Kota, delikatnie biorą kawałek skóry człowieka między swoje zęby i trzymają ją tam przez kilka sekund. Myśl o tym jako o kocim odpowiedniku pocałunku.

Dlaczego kot turla się na grzbiecie?
Kot turla się na grzebiecie z różnych powodów: jeśli Twój kot położy się przed Tobą i turla się na grzbiecie prosząc o drapanie, to znak kompletnego zaufania, że nigdy go nie skrzywdzisz. Czasem oznacza to chęć do zabawy. Jeśli jest to samica i jest ona w rui, jest to rodzaj gry miłosnej.
Jest to także część zachowań socjalnych kotów określających pozycję społeczną. Udomowione koty nie okazują tego tak często jak ich dzicy kuzyni. Dzikie koty mają bardzo podobną strukturę socjalną jak struktura socjalna wilków.

Dlaczego kot liże fotografie i plastikowe torby?
Spekulowano, że smakuje im słaby „ślad zapachowy" emanujący z tych produktów. Może również podobać im się faktura tych rzeczy odczuwalna na języku.

Dlaczego niektóre koty szaleją na punkcie kocimiętki, a inne ją ignorują?
Reakcja na kocimiętkę jest rezultatem genów kota; jeżeli kot nie posiada odpowiedniego genu, jego psychika nie zareaguje na kocimiętkę. Niektóre koty reagują na kocimiętkę turlaniem się po podłodze w zachwycie, inne tylko szybko ją zjedzą i oddalą się, podczas kiedy inne zignorują ją kompletnie.

Dlaczego kot czasami „uśmiecha się" (podnosi nos otwierając pyszczek) kiedy coś wącha?
Kiedy kot unosi górną wargę i wygląda jakby się uśmiechał pod nosem, właśnie odkrył coś interesującego, zazwyczaj intensywny zapach i wącha go głębiej. Nazywane jest to „fleshming" i polega na skierowaniu zapachu do organu znajdującego się na podniebieniu, zwanego organem Jacobsona.

Dlaczego kot czasem drapie w okno?
Może chodzić tu o weryfikację, że pomiędzy nim a tym co widzi za oknem istnieje bariera.

Dlaczego kot nie cierpi się moczyć?
W sumie wiele kotów lubi wodę i co najmniej jedna rasa znana jest z uwielbienia do łowienia ryb i pływania. Ale musi odbywać się to na ich warunkach - bycie podniesionym przez dwie ludzkie ręce i zanurzenie w zlewie pełnym wody to nie są „kocie warunki".

Dlaczego niektóre koty upierają się przy piciu z cieknącego kranu? 
Koty - jak większość innych zwierząt - wolą świeże jedzenie i wodę, więc cieknąca woda jest bardzo atrakcyjna pod tym względem. Także ruch cieknącej z kranu wody jest atrakcyjny dla kocich zmysłów słuchu i wzroku. Niektóre koty nawet wkładają łapkę do miseczki z wodą i „mieszają" ją, tak by mogły pić „bieżącą" wodę.

Dlaczego kot chowa się gdy jest chory lub umierający?
Instynkt mówi kotu aby ukrył się tam, gdzie nie odnajdzie go drapieżnik. Kiedy kot jest chory może myśleć, że jest śledzony, więc się chowa.

Dlatego kot spędza tak dużo czasu na myciu się?
Poza oczywistymi powodami higieny i aspektami socjalnymi, mycie się pomaga kotu w radzeniu sobie przy sprzeczkach i w momentach zakłopotania (być może odnotowałaś, że jeśli kot przypadkiem spadnie z krzesła, pierwszą rzeczą którą robi jest nonszalanckie mycie się, jak gdyby i tak zamierzał zejść z tego krzesła?).

Dlaczego kot często domaga się uwagi kiedy rozmawiasz przez telefon lub korzystasz ze skypa?
Kot nie widzi osoby do której mówisz, więc zakłada że mówisz do niego i jego odpowiedzią na to co dostrzega jest inicjowanie kontaktu i domaganie się „rozmowy”.

Dlaczego kot nagle gryzie albo syczy na osobę, która przez chwilę go pieściła?
Jeżeli osoba nie ustępuje w dotykaniu czułych stref (takich jak ogon kota, uszy lub brzuch), kot może delikatnie ugryźć jako sposób na powiedzenie „stop". Niektóre koty mogą tolerować delikatne głaskanie tylko przez krótki okres czasu, później może zakomunikować „stop" przez ugryzienie bądź uderzenie łapką.

Dlaczego niektóre koty wychlapują wodę z miski lub wyjmują z niej jedzenie, aby zjeść je z podłogi? 
Większość kotów nie lubi jeść lub pić z misek, jeżeli brzegi misek dotykają ich wąsów. Także, jeśli miska jest za głęboka, kot może wyjmować jedzenie dla wygody. Szersza i płytsza miska prawdopodobnie wyeliminuje te zachowania.

Dlaczego kot „szczeka" kiedy zobaczy ptaka?

Kiedy kot zabija ofiarę, gryzie ją szybko kilka razy. To „szczekanie" symuluje zachowanie kota podczas ataku. Alternatywnie (w zależności od kota) jest to wyraz czystej i prostej frustracji. Kiedy kot skrada się bądź zabija ptaka, jest niemal kompletnie cicho. I kiedy rzuca się na ofiarę wtedy zaczyna „szczekać".

Dlaczego kot potrafi wylądować na czterech łapach po upadku?
Kiedy kot spada, używa swojego ogona aby przekręcić ciało w powietrzu tak, by zwrócone było twarzą do ziemi i ląduje na miękkich nogach by zamortyzować siłę uderzenia. Koty mają bardzo elastyczne ciała, dlatego obracanie się jest dla nich łatwe.

Dlaczego kot lubi szeleszczące dźwięki?
Szeleszczące dźwięki są podobne do przenikliwych dźwięków wydawanych przez gryzonie, ptaki czy świerszcze, więc te chrupiące, szeleszczące dźwięki miętej kartki papieru czy chodzenia w papierowej torbie stymulują instynkt łowiecki kota.

Dlaczego kot rusza ogonem?
Kot używa ogona do komunikowania swojego nastroju :)

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na większość Waszych bolączek :)
Kwestie takie jak: Dlaczego kot drapie?, Dlaczego kot atakuje?, Dlaczego kot mruczy?, Dlaczego kot zjada rośliny? i wiele innych zostały omówione w poprzednich postach na blogu.
Zachęcam do przeczytania :)

Pozdrawiam.

1 komentarz:

  1. :D jak zawsze świetne - http://imgur.pl/h4jbws6bvm5h
    Moja leniuszka jak zawsze na torbie na zakupy :)

    OdpowiedzUsuń